Strona główna
›
Miejski Zespół ds. Orzekania o...
›
Orzeczenia bez umieszczonego symbolu...Jesteś w dziale:
ˆ
Orzeczenia bez umieszczonego symbolu przyczyny 02-P – ważne informacje
Wejście w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19.06.2018r. sygn. akt SK/19/17 (Dz. U. z 2018r., poz. 1241), który orzekł iż § 13 ust. 2 pkt. 9 w związku z § 32 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15.07.2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2015r. poz.1110 oraz z 2017r. poz. 1541) jest niezgodny z art. 47 oraz art. 51 ust. 1, 2 i 5 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej spowodowano , że z dniem 27 czerwca 2018r. zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności utraciły podstawę prawną do zamieszczania symbolu przyczyny niepełnosprawności „02-P-choroby psychiczne” w wydawanych orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności i zostały zobowiązane do wydawania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności bez zamieszczania symbolu przyczyny niepełnosprawności „02-P-choroby psychiczne”.
Wobec wyeliminowania podstawy prawnej do zamieszczania na orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności symbolu przyczyny niepełnosprawności 02-P, podjęte zostały prace legislacyjne zmierzające do wprowadzenia ustawowej podstawy prawnej do umieszczania tego symbolu w orzeczeniach.
Z dniem 23 października 2018 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 13.09.2018r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. poz. 1925), które wykonują wyrok Trybunału Konstytucyjnego i wprowadzają na poziomie ustawowym podstawę prawną do zamieszczania symbolu 02-P w orzeczeniach.
W związku z tym, od dnia 23 października 2018r., symbol przyczyny niepełnosprawności „02-P – choroby psychiczne” może być ponownie zamieszczany w orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności bez względu na to, w której instancji będzie po 23.10.2018 r. wydane to orzeczenie.
Jednocześnie na podstawie art. 5 ust. 1 nowelizacji umożliwiono wsteczne korygowanie stanów zatrudnienia osób o szczególnych schorzeniach w sytuacji, kiedy pracownik przedstawił pracodawcy orzeczenie, które zostało wydane w okresie od 27.06.2018r. do dnia wejścia w życie nowelizacji, a nie uwzględniało symbolu 02-P. Warunkiem dokonania korekty jest dostarczenie pracodawcy wydanego przez zespół, który wydał orzeczenie w ostatniej instancji zaświadczenia potwierdzającego, że podstawę prawną zaliczenia do stopnia niepełnosprawności, określonego w orzeczeniu, stanowiła choroba psychiczna. Zaświadczenie to wystawia się na wniosek osoby niepełnosprawnej. Ustawa określa także zasady ubiegania się o wydanie zaświadczenia.
Osoba zainteresowana składa zatem wniosek do Zespołu, który wydał orzeczenie po jego uprawomocnieniu. Zespół w terminie 30 dni od daty jego złożenia wydaje stosowne zaświadczenie, w którym stwierdza, że choroba psychiczna stanowiła podstawę zaliczenia do stopnia niepełnosprawności.
Zaświadczenie jest podpisywanie przez przewodniczącego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, po uprzednim wyznaczeniu do rozpatrzenia wniosku lekarza – członka zespołu, który jednoosobowo rozpatruje złożony wniosek, dokonując weryfikacji akt orzeczniczych sprawy, której dotyczy wniosek.
Zaświadczenie wydaje się tylko i wyłącznie dla celów udokumentowania przez pracodawcę stanów zatrudnienia osób niepełnosprawnych
W załączniku znajduje się wzór wniosku o wydanie zaświadczenia.
Załączniki
-
Rozmiar: 299.9 KiB - Ilość pobrań: 869 PDF Wniosek o wydanie zaświadczenia o podstawie zaliczenia do stopnia niepełnosprawności – wersja do wydruku
-
Rozmiar: 418.7 KiB - Ilość pobrań: 697 PDF Wniosek o wydanie zaświadczenia o podstawie zaliczenia do stopnia niepełnosprawności – wersja do wypełnienia
- O Ośrodku
- Komu Pomagamy
- Pomoc dla osób bezdomnych
- Zespół Interdyscyplinarny do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Zielonej Górze
- Dział Przeciwdziałania Przemocy
- Dział Pomocy Środowiskowej
- Dział Opiekuńczo - Wychowawczy
- Dział Świadczeń w Pieczy Zastępczej
- Dział Wsparcia Rodziny
- Dział Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej
- Dział Organizacyjny
- Dział Świadczeń i Analiz
- Dział Finansowy
- Dział Administracyjny
-
Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
Najnowsze informacje
Kontakt
Obowiązek informacyjny
Ogłoszenia
Stopnie niepełnosprawności
Symbole przyczyny niepełnosprawności
Orzeczenia bez umieszczonego symbolu przyczyny 02-P – ważne informacje
Karta parkingowa
Legitymacja osoby niepełnosprawnej
Ponowne orzekanie z powodu ubiegania się o kartę parkingową
Ulgi i uprawnienia
Druki do pobrania
Akty prawne
- Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- Biuro Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom
- Domy Pomocy Społecznej
- Środowiskowy Dom Samopomocy
- Dyżury Specjalistów
- Programy
- Współpraca ze stowarzyszeniem CIVIS SUM
- Innowacyjna Gospodarka
- Kapitał Ludzki
- BIP
- Kontakt
- Ochrona Danych Osobowych
- Fundusz Solidarnościowy
- Korpus Wsparcia Seniora
- Deklaracja dostępności
- Raport o stanie zapewniania dostępności